Teatr Gdynia Głowna

URODZINY W 5 AKTACH

Obchodzone w bieżącym, 2019 roku pięciolecie Teatru Gdynia Główna to znakomita okazja nie tylko do podsumowania dotychczasowej działalności, ale też do próby otwarcia teatru na pomysły innych. Właśnie takie założenie przyświeca realizowanemu w jubileuszowym roku projektu „Urodziny w 5 Aktach”. Celem tego działania jest również implementacja w Gdyni najciekawszych metod i narzędzi teatralnych wdrażanych przez artystów, animatorów kultury i pedagogów teatru. Realizację projektu umożliwiło zdobycie dofinansowania ze środków Miasta Gdynia oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.
Pierwszym aktem projektu było przygotowanie i wystawienie w murach Teatru Gdynia Główna spektaklu pt. „Tchórz! (Odważna tragikomedia)”. Scenarzystą i reżyserem tego przedstawienia jest Jacek Bała, twórca współpracujący aktualnie z Teatrem Miejskim imienia Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premiera „Tchórza” miała miejsce 22 lutego, a spektakl został przychylnie przyjęty przez widzów i krytyków. SZCZEGÓŁY TUTAJ. KLIKNIJ.
Kolejny akt nietypowych urodzin teatru umożliwił pokazanie swoich umiejętności i talentów uczestnikom Teatru Studenckiego TGG pod okiem doświadczonych choreografek i tancerek Agaty Gregorkiewicz i Aleksandry Koniecznej. W wyniku ich twórczej pracy (podsumowującej uczestnictwo w 10-miesięcznych zajęciach warsztatowych) powstała akcja miejska pt. „W sieci”, która za pomocą ruchu eksplorowała fascynujące powiązania, relacje i zależności międzyludzkie, jednocześnie w kreatywny sposób wykorzystując jako scenę i scenografię przestrzenie dworca kolejowego Gdynia Główna, a także włączając do aktywnego udziału w akcji pasażerów i widzów. Akcja została zaprezentowana w niedzielne popołudnie 16 czerwca 2019 roku. SZCZEGÓŁY TUTAJ. KLIKNIJ.
Trzeci akt urodzin miał charakter warsztatowy i polegał na uczestnictwie załogi Teatru Gdynia Główna i współpracujących z teatrem aktorów w szkoleniu „Dramaturgia działań z widzem”. Warsztaty, które prowadziła na początku lipca Dorota Ogrodzka, pedagożka teatru miały charakter bardzo praktyczny. Podczas szkolenia załoga gdyńskiego teatru uczyła się tworzenia rozbudowanych i przemyślanych dramaturgicznych działań z publicznością czterech spektakli TGG, a także miała okazję testować wypracowane narzędzia i spisywać je w formie scenariuszy warsztatów. Od nowego sezonu będą one realizowane, wzmacniając jednocześnie ofertę edukacyjną kierowaną do dzieci, młodzieży, ale także dorosłych. SZCZEGÓŁY TUTAJ. KLIKNIJ.
Dwa ostatnie urodzinowe akty są w trakcie przygotowań i mają zostać zrealizowane do końca jubileuszowego roku. Jednym z nich będzie sceniczna adaptacja „śledczej poezji faktu”, czyli najnowszej Salci Hałas pt. „Potop”, a drugim realizacja „międzymiastowego” spektaklu teatralnego Gdynia-Łódź, którego scenarzystą jest pomorski dramaturg Mariusz Babicki, a wykonawcami łódzcy aktorzy. Gotowy spektakl w założeniu będzie prezentowany w obu miastach.

Projekt „Urodziny w 5 aktach” jest realizowany ze środków Miasta Gdynia oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.