Teatr Gdynia Głowna

TEATR STUDENCKI - finał projektu

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia

zapraszają na spektakle kończące projekt:

TEATR STUDENCKI

„BAL W OPERZE” plus „MŁODOŚĆ”

15 grudnia 2019 godz. 14:00

Wstęp bezpłatny

 

Adaptacja „Balu w Operze” Tuwima i spektakl „Młodość”. Te dwa przedstawienia Studenckiego Teatru TGG będzie można obejrzeć w niedzielę 15 grudnia o godzinie 14.00 w siedzibie gdyńskiego Teatru Gdynia Główna. Wstęp wolny.

Grudniowe spektakle stanowią podsumowanie roku pracy uczestników Teatru Studenckiego TGG, którzy przez ostatnie miesiące uczyli się pracy nad tekstem i recytacji pod okiem pomorskich aktorów i reżyserów.
W niedzielne popołudnie jako pierwsza zostanie zaprezentowana adaptacja katastroficznego poematu Juliana Tuwima „Bal w Operze”. W przygotowaniu tego spektaklu wzięło udział prawie dwudziestu studentów, jego reżyserem została Ida Bocian, aktorka, reżyserka i dyrektorka Teatru Gdynia Główna. Napisany w 1936 roku przez Tuwima poemat stanowił ostry sprzeciw wobec rodzącego się w latach dwudziestych faszyzmu i sanacji, studencki spektakl będzie więc żywiołowy i dynamiczny, pojawią się tam też odniesienia do współczesnych wydarzeń.
Jako drugi zostanie zaprezentowany spektakl pod roboczym tytułem „Młodość”. Jego reżyserem został Marek Kościółek, aktor, reżyser, pedagog i założyciel alternatywnego Teatru Krzyk w Maszewie (województwo zachodniopomorskie).
– Naszą wspólną pracę nazwałbym autorską impresją na temat tego, co nas dzisiaj niepokoi, dotyka, inspiruje. Spróbujemy zmierzyć się ze sobą, zainspirować wspólnie, by razem wyjść na scenę i zarażać młodością, bo o młodość przede wszystkim w tym wszystkim chodzi. A młodość, jak wiele w życiu zjawisk z czasem przemija. Warto się jej przyjrzeć, póki możemy – tłumaczy reżyser spektaklu.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/790016901470854/

 

Informacje o projekcie:

Teatr Studencki działa w TGG od września 2018. Naukę rozpoczęło w nim przeszło 120 osób.

Pierwszy cykl warsztatów dla studentów przeprowadziły tancerki i instruktorki tańca, Agata Gregorkiewicz i Aleksandra Konieczna. Instruktorkom udało się zintegrować grupę studentów, pobudzić ich kreatywność i stworzyć warunki do realizacji osobistego i zespołowego procesu. Takie przygotowanie było niezbędne, aby uczestnicy mogli sprostać wymogom intensywnych warsztatów teatralnych prowadzonych przez Marka Kościółka, twórcą Teatru Krzyk z Maszewa (województwo zachodniopomorskie). Praca w grupie, zajęcia ruchowe, budowanie zaufania do partnerów scenicznych, improwizacje- to tylko wybrane elementy zajęć Marka Kościółka. Studenci brali także udział w zajęciach wokalnych – szkolenie z emisji głosu przeprowadziła z nimi Alina Jurczyszyn oraz w warsztatach z logopedą Aleksandrą Kanią. Kolejnym etapem były warsztaty aktorskie prowadzone przez Jacka Bałę, reżysera i aktora teatralnego obecnie związanego z TGG oraz Teatrem Miejskim im. Gombrowicza w Gdyni. W czerwcu studenci zaprezentowali próbkę swoich możliwości w akcji miejskiej w przestrzeni Dworca PKP Gdynia Głowna pod nazwą „W sieci”. Od września pracowali nad tekstem i zadaniami aktorskim pod okiem aktora i reżysera Jakuba Kornackiego. Ostatnim etapem projektu było przygotowanie spektakli pod okiem reżyserów: Idy Bocian oraz Marka Kościółka, których efekt zobaczymy 15 grudnia 2019 o godz. 14:00 w Teatrze Gdynia Główna.