BALLADY OSIEDLOWE
BALLADY OSIEDLOWE
Ballady osiedlowe
Teatr Gdynia Główna znowu wgryza się w tkankę miasta, by odnaleźć mało znane historie z gdyńskich dzielnic. Nasz najnowszy projekt „Ballady osiedlowe” to kolejna wyprawa we wciąż nieodkryte zakamarki miasta i historie jego mieszkańców. Teatr, czyli to, co potrafimy robić najlepiej, zostanie narzędziem, dzięki któremu gdyńskie dzielnice staną się nam jeszcze bliższe.
Stworzymy spektakl o ZOH-u, czyli rejonie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego, którego nurtujące historie będą źródłem inspiracji. Przygotujemy także koncert ballad na kanwie opowieści mieszkańców Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa.
Niczym miejscy bardowie pieśnią przywołamy dawnego ducha tych gdyńskich osiedli. Zapraszamy do spotkania z naszymi wysłannikami – pisarką Salcią Hałas i aktorem, tekściarzem Jakubem Kornackim, którzy będą przemierzać ulice miasta w poszukiwaniu ciekawych ludzi, miejsc i historii, by na koniec spisać je i przekazać innym. Zachęcamy również do udziału w warsztatach literackich prowadzonych przez Kubę, gdzie wspólnie spiszemy osiedlowe historie.
Wypatrujcie nas w swojej okolicy i opowiedzcie nam swoją historię!
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Ballady osiedlowe” jest bezpłatny.
Więcej o projekcie:
Teatr Gdynia Główna wyrusza w gdyńskie dzielnice, gdzie na początku marca rozpocznie się projekt „Ballady osiedlowe”.
Zainspirowana historią ZOH-u Salcia Hałas zbierze opowieści mieszkańców i na ich bazie stworzy scenariusz, a zespół TGG przeniesie go na deski teatru. Jakub Kornacki podejmie wyzwanie odnalezienia wspomnień z Witomina, Oksywia, ZOH-u, Meksyku, Cisowej oraz Fikakowa. Zebrane opowieści umieści w balladach i pieśniach, które zostaną zaaranżowane w formę pełnego koncertu muzycznego. Miejskie historie wrócą do ich twórców – i spektakl i koncert zaprezentujemy we wszystkich dzielnicach biorących udział w projekcie.
Ponadto Kuba Kornacki poprowadzi także warsztaty literackie, podczas których będzie pomagał w zapisaniu najciekawszych i najważniejszych osiedlowych historii. Zajęcia z Kubą to propozycja dla wszystkich amatorów pisania, zarówno tego do szuflady, jak i tych, których twórczość miała szanse ujrzeć światło dzienne.
Wyprawy do dzielnic, zbieranie opowieści i warsztaty literackie zorganizujemy do września 2020 roku, z przerwą w trakcie wakacji. Efekty naszych działań, czyli spektakl i koncert będziemy prezentowali do końca bieżącego roku.
Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), aktor Teatru Gdynia Główna („Tchórz – odważna tragikomedia”, „Próby Józefa K.”, „Potop. Pieśń o końcu świata”) wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r. nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”.
Salcia Hałas – jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). Na motywach jej drugiej powieści „Potop”, powstał spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” w reżyserii Ewy Ignaczak, który trafił do repertuaru Teatru Gdynia Główna. Autorka scenariuszy „Bohater Osiedla” w projekcie „Gdynia ReAktywacja” Teatru Gdynia Główna.
PROJEKT FINANSOWANY Z BUDŻETU MIASTA GDYNI