Teatr Gdynia Głowna

ZDERZENIE TEATRALNE "ABOLICJA CZASU". DWA SPEKTAKLE: TEOHIPHIP I SANATORIUM

Teatr Gdynia Główna zaprasza na kolejną odsłonę nowego cyklu „Zderzeń teatralnych”:

Zderzenie teatralne „Abolicja Czasu”

“TEOHIPHIP” wg “Podróży 20” z “Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema “SANATORIUM” wg prozy Brunona Schulza.

25 marca 2023 o godz. 18:00

Dzień, w którym przestawiamy wskazówki zegara, odejmując, lub dodając jedną godzinę to krótka, dla niektórych niewidoczna chwila, kiedy w naszej czasoprzestrzeni pojawia się przesmyk umożliwiający podróż w czasie. Taka okazja zdarza się jedynie dwa razy w roku, dlatego nie sposób z niej nie skorzystać. Teatr Gdynia Główna zaprasza do ekspedycji nieznanej rzeczywistości, do odkrywania tego, co nieoczywiste.

Zderzenie teatralne „Abolicja czasu” obejmie zatem przeszłość, przyszłość, teraźniejszość i miejsca całkowicie wyjęte z czasoprzestrzeni. Podróż w niezbadane ostępy czasu umożliwią nam spektakle TEOHIPHIP wg opowiadania Stanisława Lema oraz Sanatorium na podstawie prozy Brunona Schulza. Ci dwaj wyjątkowi twórcy przez krótką chwilę, zawładną naszym losem. Zadecydują, co zobaczymy i usłyszymy, ale od nas będzie zależała końcowa interpretacja.

Tego wieczoru zgłębimy obiecujące plany ingerencji w historię ludzkości, poznamy błędy naszej cywilizacji, przyjrzymy się destrukcyjnym i egoistycznym ambicjom człowieka. Zaznajomimy się także z schulzowską jednostką walczącą z systemem, próbującą wyrwać się z określonych ram i zakazów. Bohaterem poszukującym wolności tak bardzo, że nawet czas i przestrzeń nie będą stanowiły dla niego problemu.

Czy dołączymy do tego buntu? Czy pozostaniemy jedynie biernymi obserwatorami uwikłanymi w równoległym wymiarze? Wraz z przewodnikami: Ijonem Tichym oraz Jakubem przejdźmy przez przesmyk w czasie i przekonajmy się wspólnie, co czeka nas po drugiej stronie?

W ramach tego Zderzenia Teatralnego zaprezentujemy dwa spektakle grane jeden po drugim, które połączy motyw czasu. Pierwszym spektaklem będzie “TEOHIPHIP” wg “Podróży 20” z “Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema, drugim “SANATORIUM” wg prozy B. Schulza. Obowiązuje jeden bilet na całe wydarzenie.

Więcej informacji poniżej:

„TEOHIPHIP”
wg „Podróży 20” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Marek Kościółek, Bartłomiej Sudak, Krystian Wieczyński

Naprawić, oczyścić, wyregulować i przede wszystkim uporządkować historię człowieka!

Właśnie takie są główne cele programu TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem, którego szefem w XXVIII wieku zostaje gwiezdny podróżnik – Ijon Tichy. Zapraszamy do uczestnictwa w burzliwym rozliczeniu i podsumowaniu efektów tego projektu w ramach Ósmego Światowego Kongresu Futurologicznego. Dyskusja naukowców ujawni katastrofalne porażki tego szeroko zakrojonego programu i równie tragiczne sposoby ich poprawek, pojawią się też próby znalezienia winnych i ich sprawiedliwego ukarania. Nie będzie to jednak łatwe, bo jak zdyscyplinować kogoś za nieprzemyślaną ewolucję ziemskich zwierząt?

Spektakl Grzegorza Kujawińskiego stanie się fascynującą podróżą przez historię ludzkości, odpowie na pytanie, dlaczego nasza historia wygląda tak, a nie inaczej i w przekonujący sposób pokaże, czym grożą zabawy w Boga.
Zabawny, lekki i pouczający spektakl to idealna propozycja na sobotni wieczór!

Sanatorium

na podstawie prozy Brunona Schulza
Scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki
Światło: Marzena Chojnowska

W tym sanatorium obowiązuje inny, równoległy do rzeczywistego czas. Przeszły? Przyszły? Teraźniejszy? Symultaniczny czy asynchroniczny?
Widzowie, wraz z Jakubem wybiorą się w podróż do tego osobliwego i położonego na uboczu rzeczywistości przybytku, w którym pobyt stanie się wędrówką po własnej pamięci i wyobraźni. Tutaj granica między rzeczywistością a urojeniem nie ma żadnego znaczenia; wszystko jest potencjalnością, która umożliwia ucieczkę od rutyny i szarości.
W przedstawieniu Teatru Gdynia Główna, zasugerowana atmosfera prozy Schulza wciąga widzów metafizyczną głębią, a oniryczny i poetycki charakter opowieści ma za zadanie uruchomić predyspozycje do znajdowania osobistych interpretacji i kontekstów.

Wydarzenie na Facebooku:

 

GRAMY

25 marca (sobota), godz. 18:00

Bilety w cenie 70/80 zł (na dwa spektakle) można nabyć przez Internet: https://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

lub dokonując rezerwacji pod nr tel. 600 306 634.

Bilety: 70/80 zł